Fototapety – jaki materiał wybrać?

Fototapety na ścianę mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Gramatura powinna wynosić przynajmniej 218 g. Jakie tkaniny są najlepsze?

tulips-21690_640Tapety na ścianę papierowe
To rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Papier powlekany jest niewielką warstwą PCV. Takie fototapety są cienkie i mało odporne na wilgoć i ścieranie. Nadają się więc jedynie do miejsc suchych. Najlepiej je kłaść na gładkich ścianach, w przeciwnym wypadku efekt może być mało estetyczny. Sam montaż powinien być bardzo staranny, raz naklejonej tapety nie da się bowiem przesunąć.

murano-1633782_640A może lateks?
To wersja papierowa z dodatkiem lateksu. Powłoka ta sprawia, że fotografie są bardzo realistyczne, z tego powodu tego typu fototapety cieszą się największą popularnością. Z uwagi na nieco większą grubość klei się ją na styk, a nie na zakładkę, jak w przypadku tapety papierowej. Ten rodzaj sprawdza się nawet na ścianach niedoskonałych, z drobnymi nierównościami. Tego typu fototapetę warto wzmocnić laminatem, co nada jej większej odporności. Z kolei przed montażem dobrze jest zagruntować ścianę. Nadaje się ona do zmywania.

auto-1633418_640Fototapeta winylowa
Fototapety winylowe są bardzo gładkie w dotyku, charakteryzuje je również wysoka trwałość. Nadruk jest doskonałej jakości, odporny na wilgoć i tłuszcz. Taka fototapeta nadaje się do mycia. Dodatkowo jej montaż nie należy do najtrudniejszych, gdyż nie odkształca się, a klej nakłada się bezpośrednio na ścianę, a nie na tapetę, jak jest w przypadku innych jej rodzajów. Z uwagi na swoją znaczną grubość doskonale pokrywa wszelkie nierówności. Zastosowanie laminatu zwiększa żywotność fototapety.

horse-1006375_640Podkład fizelinowy
Z kolei fototapeta winylowa z podkładem fizelinowym posiada wszystkie zalety tapety winylowej, a dodatkowo zawiera fizelinę – włókno poliestrowe na spodzie. Materiał ten nadaje dodatkowej grubości oraz elastyczności. Z tego powodu bardzo łatwo jest nakładać je na ściany pokrywając wszelkie ich niedoskonałości i nierówności. Laminat zwiększa wytrzymałość tego typu fototapety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *