Jak wybrać tapety na ścianę?

Tapety na ścianę ponownie powracają do łask po latach zapomnienia. Ich rosnąca popularność wynika z faktu, że w tej chwili na rynku pojawiają się efektowne i ładne tapety. Mogą w zasadzie zawierać każdy wzór, a ich kolorystyka może być dowolna.

Wybór odpowiedniej tapety
Tapety różnią się między sobą, są wykonane z materiałów o rożnych właściwościach i przeznaczeniu. Bardzo modne w ostatnim czasie są np. połączenia tapety z tradycyjną farbą malarską lub gładzią gipsową. Efekt, przy odpowiednim doborze tapety, może być oszałamiający. Takie zestawienie z pewnością ożywi każde pomieszczenie. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest wybór tapety do koloru ścian.

Rodzaje tapet
Tapety papierowe są najtańszym rozwiązaniem. Kilkanaście lat temu cieszyły się największą popularnością, ale dzisiaj powoli odchodzą już do lamusa. Przede wszystkim są bardzo cienkie, ściany, na których mają został ułożone powinny być dobrze do tego przygotowane – wygładzone i umyte. Tapety tego typu nie znoszą wilgoci, w takim wypadku bardzo szybko zaczynają się odklejać. Tapety wykonane z włókna szklanego są efektowne, często stosuje się je w salonach. Doskonale kryją wszelkie niedoskonałości ściany. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Co jeszcze?
Bardzo drogim rozwiązaniem są tapety ścienne tekstylne, ale prezentują się niezwykle elegancko. Tapety ekologiczne korkowe z powodzeniem są wykorzystywane w kuchniach czy łazienkach, gdyż nie ulegają zniszczeniu w kontakcie z wodą. Do łask powracają także w ostatnim czasie modne niegdyś fototapety. Najczęściej umieszcza się je na jednej ścianie w danym pomieszczeniu. Są one wytrzymałe i odporne, dobrze sprawdzają się więc np. w przypadku pokoi dziecięcych. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. tapety japońskie. Mają postać proszku, który rozrabia się z wodą, a następnie nakłada w równomierny sposób na ścianę. Proces jest dość pracochłonny, ale efekt końcowy jest tego wart. Jednak jeszcze na dobre nie zadomowił się na rynku i wciąż są rzadko wykorzystywane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *